תשר (טיפים) למלצרים

03.01.2019

מתן תשר (טיפים) למלצרים ולאנשי צוות נוספים על ידי סועדים בתחום המסעדנות, הנו נוהג מקובל בארץ ובעולם אשר מטרתו לתגמל את עבודתו של המלצר על השירות הניתן.

שנים רבות נשאלת השאלה למי שייך התשר, האם למלצר, עבור יחסו והשירות אותו הוא נותן ללקוח או האם שייך למסעדה, אשר מעסיקה אותו ומארחת את הלקוח. עסקים רבים בתחום המסעדנות נסמכים על תשר זה כבסיס לתשלום שכרם של העובדים. העסקים, לעתים מנהלים מעקב אחר התשר אשר צבר המלצר ובוחנים אותו ביחס לשעות העבודה. במידה והמלצר לא הגיע לסף השכר השעתי עליו סוכם, משלימה המסעדה את החסר.

לאחרונה, בחודש מרץ 2018 ניתן פסק דין על ידי בית הדין הארצי לעבודה, אשר קבע כי תשר הניתן למלצר, או לכל עובד אחר בשרשרת נותני השירות במסעדה, הינו הכנסה של המסעדה ומנגד שכר עבודה לכל דבר ועניין, לרבות חוק שכר מינימום. בית המשפט קבע כי הלכה זו תהא הלכה מחייבת, החל משנת 2019

יצוין כי עד למתן פסק הדין הנ"ל ובהתאם לפסיקות קודמות, נחשבו הטיפים כהכנסה של העובד, אך לא בהכרח הכנסה של העסק והדבר היה תלוי באופן בו שולם הטיפ. כיום לאחר הפסיקה האחרונה, למעשה טיפים מהווים הכנסה של העסק גם אם שולמו באמצעי תשלום אחר ביחס לתשלום חשבון המסעדה וגם אם לא נכללו בחשבון המסעדה עצמו, קרי, היו וולונטריים מצד הלקוח.

יש לשים לב שמשמעות הפסיקה הינה בין היתר שהטיפים מהווים הכנסה של המלצרים, גם לעניין הפרשות וזכויות סוציאליות וכן תשלומי ביטוח לאומי ומס בריאות.

לפיכך, המעסיק רשאי להשתמש בכספי הטיפים לצורך תשלום שכר עבודה בלבד, אלא אם כן, הגיע להסכמה עם העובדים לפיה יהיה רשאי להשתמש בכספי הטיפים גם לצורך ההפרשות הסוציאליות ותשלומי החובה המהווים עלות המעביד.

לעניין חבות המע"מ בגין הטיפים מעצם היותם הכנסות המסעדה, פרסמה רשות המסים הודעה ביום 24.12.18 לפיה, אופן גבייתו מצוי עדיין בבחינה ע"י גורמי מקצוע ובהתאם לכך, לא יחול שינוי באופן האכיפה בשלושת החודשים הקרובים לגבי תקבולים אלה.

המידע הניתן במאמר / מדריך זה, ניתן כשרות על ידי מיכאל ויצמן ושות' – משרד רואי חשבון, פארק תעשיות פולג נתניה. המידע אינו מהווה תחליף למתן חוות דעת ספציפית, אף כי נעשו מאמצים להקפיד על דיוק המידע, זאת נכון למועד פרסום המאמר בלבד, איננו אחראיים בצורה כלשהיא לתוכנו וכל שימוש בו מחייב בדיקה או קבלת ייעוץ על בסיס מקצועי.

רואה חשבון ממשרדנו ישמח לסייע בהקדם, ככל שיידרש. צור קשר – ללא התחייבות.

צור קשר
09-8920100

ייעוץ ללא התחייבות -
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר!

שלח
הצלחה
whatsapp
נְגִישׁוּת
איפוס

מבוא

האינטרנט מהווה כיום את המאגר הגדול ביותר לחופש מידע עבור כלל המשתמשים ועבור משתמשים בעלי מוגבלויות בפרט. ככזה, אנו שמים דגש רב על הנגשת האתר לכל אדם לרבות לבעלי מוגבלויות. הכל במטרה לאפשר חווית גלישה טובה, מועילה ומהנה יותר. בתוך כך, אנו שואפים להבטיח כי השירותים הדיגיטליים יהיו נגישים לאנשים עם מוגבלויות ועל כן הושקעו משאבים רבים במטרה להקל על השימוש באתר עבור כלל האוכלוסייה, זאת מתוך אמונה כי לכל אדם מגיעה הזכות לחיות בשוויון, כבוד, נוחות ועצמאות.

 

כיצד עובדת ההנגשה באתר?

באתר מוצב תפריט הנגשה. לחיצה על התפריט מאפשרת פתיחת כפתורי ההנגשה. לאחר בחירת נושא בתפריט יש להמתין לטעינת הדף.

 

מה בתפריט?

- מתן אפשרות לניווט ע״י מקלדת

- הגדלת פונט האתר ל־5 גדלים שונים

- עצירת אלמנטים נעים וחסימת הבהובים

- שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע כהה

- שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע בהיר

- התאמת אתר לעיוורי צבעים

- שינוי הפונט לקריא יותר

- הגדלת הסמן ושינוי צבעו לשחור או לבן

- הגדלת התצוגה לכ־200%

- הדגשת קישורים באתר

- הדגשת כותרות באתר

- הצגת תיאור אלטרנטיבי לתמונות

- הצהרת נגישות

- שליחת משוב נגישות

 

הבהרה

חרף מאמצנו לאפשר גלישה באתר נגיש עבור כל דפי האתר, יתכן ויתגלו דפים באתר שטרם הונגשו, או שטרם נמצא הפתרון הטכנולוגי המתאים. אנו ממשיכים במאמצים לשפר את נגישות האתר, ככל האפשר, וזאת מתוך אמונה ומחויבות מוסרית לאפשר שימוש באתר לכלל האוכלוסייה, לרבות אנשים עם מוגבלויות.

סמן גדול (שחור)
סמן גדול (לבן)
חלונית הגדלה
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
מונוכרום
ניגודיות כהה
ניגודיות בהירה
הדגשת קישורים
הדגשת כותרות
תיאור תמונות
ניווט במקלדת
ביטול הבהובים
Powered by EMILIA DIGITAL