ירידת שיעור המע"מ – השלכות והיבטים

21.09.2015

בהתאם לצו מס ערך מוסף (שיעור המס החל על עסקה ועל יבוא טובין) (תיקון), התשע"ה – 2015, אשר פורסם ביום 10 בספטמבר 2015, החל מיום 1 באוקטובר 2015 ירד שיעור מס ערך מוסף, החל על עסקאות בישראל ויבוא טובין מ –   18% ל-17%. הקטנת שיעור המע"מ כאמור, משליכה על תזרימי המזומנים של עוסקים ולפיכך, מומלץ לקחת בחשבון את השלכותיה. להלן כללים מנחים לשיעור המע"מ החל על עסקאות שונות לאור ירידת שיעור המע"מ:

עסקאות עם נותני שירותים

ככלל, חוק מע"מ קובע כי עסקאות המבוצעות עם נותני שירותים יחויבו במע"מ עם קבלת התמורה, פרט למקרים חריגים. לפיכך, תשלומים שיבוצעו לנותני שירותים  ימוסו במע"מ בשיעור 17%, אף אם השירות ניתן קודם לכן. כאמור, ישנם מקרים חריגים, בהם על פי חוק מע"מ, חיוב השירות במע"מ יבוצע עם סיום השירות, ללא קשר למועד קבלת התמורה וכדלקמן:

  1. עסקאות עם נותני שירותים שמחזור עסקאותיהם מעל 15 מיליון ₪.
  2. עסקאות שמחיריהן מושפעים מיחסים מיוחדים.
  3. עסקאות שלא נקבע להן מחיר.
  4. עסקאות שתמורתן, או חלק ממנה, ניתנת בשווה כסף.

במקרים שלהלן, שירות שהסתיים עד ליום 30.9.2015 יחויב ב-18% מע"מ ואילו שירות שנסתיים מיום 1.10.2015 ואילך יחויב ב-17% מע"מ.

בהקשר לעסקאות החריגות הנ"ל, חוק מע"מ מבדיל בין עסקה בעלת אופי מתמשך ולבין עסקה שהיא חד פעמית.

מתן שירות מתמשך שלא ניתן להפריד בין חלקיו – מועד החיוב הוא מועד גמר השירות, או מועד התשלום, לפי המוקדם. לפיכך, כל עוד השירות לא הסתיים ומשולמים תשלומים על חשבון השירות, הרי שתשלומים שבוצעו עד ליום 30.9.2015 יחויבו ב-18% מע"מ ותשלומים שבוצעו החל מיום 1.10.2015 יחויבו ב-17% מע"מ. אם הסתיים השירות עד 30.9.15 יחויב מע"מ בשיעור 18% ואם הסתיים ביום 1.10.2015, או לאחר מכן, יחויב מע"מ בשיעור 17% וזאת, בגין סכום העסקה שטרם שולם.

מתן שירות מתמשך שניתן להפריד בין חלקיו – יחול חיוב במע"מ על כל חלק וחלק בהתאם לשיעור המס הקבוע בחוק במועד סיום מתן השירות.

עסקאות מקרקעין

בעסקאות מקרקעין מחויב המע"מ במועד ביצוע התשלומים או מסירת המקרקעין, לפי המוקדם. לאור האמור, מקרקעין שנרכשו וטרם נמסרו לקונה עד ליום 1.10.2015 – כל התשלומים שישולמו עד למועד 30.9.2015 יחול עליהם מע"מ בשיעור 18% ויתרת התשלומים לאחר מועד זה יהיו בשיעור של 17%. לעומת זאת, במקרים של דירות ומקרקעין שנרכשו ונמסרו לקונה עד ליום 30.9.2015, יחול מע"מ של 18% על כל העסקה.

השכרת נכסים

בעסקאות אלו, לרוב החיוב הוא על בסיס מזומן, כלומר כל תשלום מיום 1.10.2015 יחול מע"מ בשיעור של 17% ולכן מומלץ לשקול דחיית התשלומים לאחר מועד זה.

עסקאות של יבוא טובין

מועד החיוב במס הוא מועד שחרור הטובין מהמכס, כלומר כל טובין שישוחרר מהמכס לאחר ה-1 באוקטובר 2015 יחול עליו מע"מ בשיעור של 17%.

מכירת טובין

המועד הקובע לשיעור המע"מ הוא מועד מסירת הטובין – אם בוצעה העסקה עד ליום 30.9.2015, יחויב במע"מ בשיעור 18% ואם בוצעה החל מיום 1.10.2015 יחויב מע"מ בשיעור 17%.

המידע הניתן במאמר / מדריך זה, ניתן כשרות על ידי מיכאל ויצמן ושות' – משרד רואי חשבון, פארק תעשיות פולג נתניה. המידע אינו מהווה תחליף למתן חוות דעת ספציפית, אף כי נעשו מאמצים להקפיד על דיוק המידע, זאת נכון למועד פרסום המאמר בלבד, איננו אחראיים בצורה כלשהיא לתוכנו וכל שימוש בו מחייב בדיקה או קבלת ייעוץ על בסיס מקצועי.

רואה חשבון ממשרדנו ישמח לסייע בהקדם, ככל שיידרש. צור קשר – ללא התחייבות.

צור קשר
09-8920100

ייעוץ ללא התחייבות -
מלאו פרטים וניצור עמכם קשר!

שלח
הצלחה
whatsapp
נְגִישׁוּת
איפוס

מבוא

האינטרנט מהווה כיום את המאגר הגדול ביותר לחופש מידע עבור כלל המשתמשים ועבור משתמשים בעלי מוגבלויות בפרט. ככזה, אנו שמים דגש רב על הנגשת האתר לכל אדם לרבות לבעלי מוגבלויות. הכל במטרה לאפשר חווית גלישה טובה, מועילה ומהנה יותר. בתוך כך, אנו שואפים להבטיח כי השירותים הדיגיטליים יהיו נגישים לאנשים עם מוגבלויות ועל כן הושקעו משאבים רבים במטרה להקל על השימוש באתר עבור כלל האוכלוסייה, זאת מתוך אמונה כי לכל אדם מגיעה הזכות לחיות בשוויון, כבוד, נוחות ועצמאות.

 

כיצד עובדת ההנגשה באתר?

באתר מוצב תפריט הנגשה. לחיצה על התפריט מאפשרת פתיחת כפתורי ההנגשה. לאחר בחירת נושא בתפריט יש להמתין לטעינת הדף.

 

מה בתפריט?

- מתן אפשרות לניווט ע״י מקלדת

- הגדלת פונט האתר ל־5 גדלים שונים

- עצירת אלמנטים נעים וחסימת הבהובים

- שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע כהה

- שינוי ניגודיות צבעים על בסיס רקע בהיר

- התאמת אתר לעיוורי צבעים

- שינוי הפונט לקריא יותר

- הגדלת הסמן ושינוי צבעו לשחור או לבן

- הגדלת התצוגה לכ־200%

- הדגשת קישורים באתר

- הדגשת כותרות באתר

- הצגת תיאור אלטרנטיבי לתמונות

- הצהרת נגישות

- שליחת משוב נגישות

 

הבהרה

חרף מאמצנו לאפשר גלישה באתר נגיש עבור כל דפי האתר, יתכן ויתגלו דפים באתר שטרם הונגשו, או שטרם נמצא הפתרון הטכנולוגי המתאים. אנו ממשיכים במאמצים לשפר את נגישות האתר, ככל האפשר, וזאת מתוך אמונה ומחויבות מוסרית לאפשר שימוש באתר לכלל האוכלוסייה, לרבות אנשים עם מוגבלויות.

סמן גדול (שחור)
סמן גדול (לבן)
חלונית הגדלה
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
מונוכרום
ניגודיות כהה
ניגודיות בהירה
הדגשת קישורים
הדגשת כותרות
תיאור תמונות
ניווט במקלדת
ביטול הבהובים
Powered by EMILIA DIGITAL